Dawid Zaraziński blog

Przegląd subiektywny, nieregularny. Prezentuje Dawid Zaraziński.
Media, kultura, cyfrowa transformacja.

Wydanie 1, 22 lipca 2017 | Wydania archiwalne

1

Najlepsza kultura organizacyjna w branży nowych technologii

Firmy technologiczne nie mają – w kontekście kultury organizacyjnej – najlepszej prasy. Czara goryczy wylała się przy okazji problemów Ubera. Nie brakuje jednak firm, które temat ten traktują serio, a bardzo możliwe, że na szczycie tej listy znajduje się Asana.

Firma zbudowana została wokół idei uważności i jasnej komunikacji. W praktyce realizuje się tam wartości zdrowej relacji pomiędzy pracą a życiem prywatnym, różnorodności, odpowiedzialności. Brzmią mądrze te okrągłe słowa, prawda? Tak, ale w Asanie to praktyczny sposób działania. Przejawia się on m.in. w regularnym badaniu pracowników (co działa a co warto poprawić?), cokwartalnych tygodniowych wspólnych wyjazdach, podczas których opracowywane są cele firmy, każdy nowy pracownik otrzymuje 10 tys. dolarów na urządzenie swojego miejsca pracy, ma do dyspozycji life coacha oraz stołówkę ze świeżo przyrządzanymi, zdrowymi posiłkami. I to się jeszcze opłaca?! Niemożliwe…

Szkoda, że tak wiele polskich firm zapomina kultura organizacyjna to coś więcej niż ładne hasła na firmowej stronie. Że pieniądze są ważne, ale właściciel firmy postrzega je trochę inaczej niż pracownik liniowy. Że naszym najcenniejszym zasobem jest czas i warto poświęcać go na pracę, która daje i satysfakcję, i możliwość stabilnego, zdrowego rozwoju – na wielu płaszczyznach.

2

Bajki nie takie dla dzieci

Czas i doświadczenie zmieniają nasze postrzeganie spraw. Inaczej reagujemy na zjawiska, zagrożenia; inaczej odczytujemy kulturę. I takie na przykład bajki – niewinne historie naszych lat dziecięcych, w idealnych modelach opowiadane przed snem. Piękne, mądre, dobre – prawda?

Polecam lekturę „Krzaku jałowca” braci Grimm. Tarantino mógłby się zainspirować (ale później, teraz chce opowiedzieć o zabójstwie żony Romana Polańskiego). Poniżej smaczny wycinek. A Wy jakie bajki pamiętacie? Były równie mordercze?

Krzew jałowca począł się ruszać, jego gałęzie się rozchodziły i znowu schodziły, było tak, jakby kto ręką tak z radości ruszał. Z drzewa poczęła rozchodzić się mgła, a w środku tej mgły płonął ogień, a z ognia wyfrunął piękny ptak, a śpiewał przecudnie, wzbił się w powietrze, a gdy już odfrunął, krzew jałowca zrobił się taki, jaki był przedtem, a chusta z kostkami przepadła. Marlence zrobiło się błogo i była naprawdę zadowolona, jakby brat ciągle żył. Wróciła wesoła do domu i zaczęła jeść u stołu.

Ptak odleciał, usiadł potem na dachu domu złotnika i zaśpiewał:

„Moja matka mnie zarżnęła,
Ojciec mnie zeżarł,
Moja siostra Marlenka,
Szukała wszystkich moich kości,
Zawiązała je w jedwabnej chuście,
Położyła pod krzewem jałowca.
ćwir, ćwir, jaki piękny ze mnie ptak!”

3

Cyfrowa transformacja 101: How to do IT

W „Harvard Business Review Polska” uruchomiliśmy projekt How to do IT, z którego jestem szczególnie dumny. Ma stanowić przewodnik dla firm po czasach cyfrowych przemian. Czyli: cyfrowa transformacja bez tajemnic.

How to do IT: cyfrowa transformacjaIT odgrywa we współczesnym biznesie coraz ważniejszą rolę. Jeszcze do niedawna stanowiska z obszaru IT traktowane były wyłącznie jako techniczne i użytkowe. Dziś osoby je piastujące aktywnie współuczestniczą w wytyczaniu strategii swoich organizacji, zasiadają w zarządach. Nowe technologie stają się kluczowym obszarem dla rozwoju biznesu – ich znajomość staje się niezbędna dla kadry zarządzającej.

Polskie firmy – niezależnie od wielkości czy branży, w której działają – stoją przed kluczowymi wyborami związanymi z nowymi technologiami. Cyfrowa transformacja to nie opcja, to konieczność. Dlatego tak bardzo podoba mi się ten projekt – łączy ciekawe dla mnie tematy z realnymi potrzebami przedsiębiorców. A do tego mnóstwo pytań o przyszłość, która dotykać będzie nas wszystkich. Oto kilka z materiałów już opublikowanych.

4

Tu nie chodzi o PiS…

Z Warszawy nie widać Polski. Albo inaczej: Warszawa to inna Polska. Dziś widać to może bardziej niż kiedykolwiek. Stolica sprzyja odrealnieniu – życie tu ma inny rytm i smak. Nie jest lepsze, a my nie jesteśmy lepsi, zdolniejsi, bardziej pracowici.

Wydaje mi się to kluczowe w tym gorącym społecznym okresie. Zwraca na to uwagę Dorota Gardias, która słusznie przekonuje, że najsilniejsza linia podziału nie biegnie wcale pomiędzy PiS-em i anyPiS-em:

Cały problem polega na tym, że przez ponad dwie i pół dekady ogromna część Polek i Polaków całkowicie straciła wiarę w polską wersję demokracji. (…) Popytajcie prostych ludzi – sprzedawcy w osiedlowym sklepie, młodego człowieka nalewającego paliwo na stacji benzynowej w drodze do Suwałk. Zapytajcie o demokrację sprzątaczkę w małej szkole podstawowej w Miastku. (…) To są miliony ludzi, którzy żyją w całkowitym poczuciu bezsilności. Dla nich nie ma znaczenia kto rządzi Polską, bo dla nich Polska jest odległą planetą, na której przyszłość nie mają wpływu.

Myślę, że choć bardzo byśmy chcieli uważać się za dojrzałe społeczeństwo, przed nami długa droga bolesnej transformacji.

5

Inspirujące słowo

Shibui

(najedź kursorem lub pacnij)

​(jap.) Wrażenie wywierane przez rzecz prostą, dyskretną. Takie wrażenie mogą wywołać rzeczy proste w formie, ale o subtelnych szczegółach, jak faktura, które sprawiają, że prostota jest synonimem złożoności. Rzeczy takie nie męczą odbiorcy, przeciwnie – wciąż podsuwają nowe znaczenia, pozwalają się odkrywać na nowo. To rzeczy stojące pomiędzy surowością i elegancją, spontanicznością i wstrzemięźliwością.

2017-07-24T17:34:02+00:00
%d bloggers like this: